top of page

Дар'я та Ліза, співавторки проєкту Map Renovation«Чотири місяці тому ми з Лізою почали робити проєкт Map Renovation, присвячений закинутим будинкам Києва. Ми знайомі два з половиною роки — разом вчились на архітекторів в КНУБА. В архітекторів дуже деформований погляд на будинки, і тому стан занедбаності нам особливо впадає в око.


Якось я гуляла з другом Подолом і помітила багато закинутих будівель. Тоді у мене виникла ідея створення онлайн-платформи, присвяченої цій темі. Я подумала: чому досі немає бази «заброшок», доступної для всіх. Є реєстр будівель в аварійному стані, #SOSмайбутнє з мапою України, TEXTY.org.ua, але з дуже мінімальною інформацією. Багато хто піднімав цю тему, проте досі немає жодного комплексного ресурсу, який містив би не тільки інформаційну довідку про будинок, але й дані про загальну площу, цільове призначення ділянки, власника, а також семантичну карту і перелік документів — витягів з реєстрів, судових справ, які має цей будинок. Зараз ми почали з фб-сторінки. Наш перший пілотний проєкт має охопити спочатку тільки Шевченківський район, в якому ми нарахували 216 будинків. Далі — Подільський. В нашій команді чотири людини: я з Лізою — куратори, дата-сайєнтист, який збирає і агрегує дані, та ілюстратор.


Головна мета проєкту — ревіталізувати будинки і знайти для них нових власників, які повернуть їх до життя.

Ми також плануємо створити мережу активістів, в якій кожен може долучитися до ініціативної групи певного будинку, яка штурмує владу, надсилає запити, подає позови до суду. Бувають серед активістів і юристи, наприклад, в ініціативній групі садиби Мурашка юрист разом із останнім мешканцем повернули садибу до комунальної власності і відновили статус історичної та архітектурної пам’ятки.


Забудовники ж із закинутою будівлею сьогодні працюють за наступною схемою: спочатку об’єкт підпалюють, відповідальність скидають на безпритульних, які там можуть жити, потім якимось чином будинок позбавляють статусу пам’ятки і далі зносять.
Ми зараз потрапили на інкубацію, організовану Open data Challenge разом із 10 командами, та вчимось з експертами робити з цього проєкту хороший продукт, який допоможе будувати комунікацію з владою і майбутніми інвесторами. Після закінчення інкубатора ми можемо виграти фінансування для своєї платформи. Одним із можливих планів порятунку для закинутого будинку є соціально відповідальний бізнес. Ми хочемо надавати послугу бізнес-експертизи, в результаті якої майбутній інвестор може отримати оціночну вартість реновації і будь-які необхідні документи щодо будинку. Реставрація закинутого будинку може бути цікава власникам бізнесів для формування свого соціального іміджу.


Нам обом в архітектурі близький напрям, який називається «контекстуальне проєктування». За такого підходу ти ставишся до контексту з повагою. Бачиш місце, виявляєш його дух, автентичність.

Зберігаєш старе і додаєш щось нове, щоб підкреслити те, що було до тебе. Це робота із сенсами.


Київ — це місто-колаж, в якому одне накладається на інше: тут тобі дореволюційна будова і тут же — здоровенна скляна будівля. Цікаво спостерігати за цією багатошаровістю, за тим, як місто функціонує і з чого воно зліплено. Київ всюди різний, зі значними перепадами рельєфу. Попри це місто потопає в зелені.


Особливими для мене закинутими об’єктами стали будинки за адресою Дмитрівська, 102 і 104А. Якось у листопаді я гуляла цим районом і зайшла у двір. Коли сонце ще високо, балкони сусіднього будинку кидають на один з них відображення, і він весь тоне в бліках. Мрію зробити успішний кейс на прикладі цих об’єктів і відновити життя в них: створити тут сквот або комуну, в якій могли б жити люди. Це житлові будинки у класичному дореволюційному стилі, ще 10 років тому тут жили двірники.


Будинок як губка вбирає в себе всі події, які трапились, і ти просто намагаєшся їх аналізувати.

Сам фасад розповідає багато історій, наприклад, можна по цеглі побачити, де текла вода на фасаді. Часто на цеглинах фасаду можна побачити підпис виробника і уявити, звідки і як в той час везли цей матеріал. Не знаю, чому ці будинки мені так запали до душі, можливо, це певна реінкарнація і я тут колись жила».


Дар'я та Ліза, архітекторки, співавторки проєкту Map Renovation.


Do you know someone who can become the hero of our project? Fill out the form and share the story of this person

bottom of page